okkur

Fra Wiktionary
Skift til: navigering, søgning

Islandsk

Personlige pronominer - Persónufornöfn
Ental Eintala 1. Person 2. Person 3. Person m 3. Person f 3. Person n
Nominativ Nefnifall ég þú hann hún það
Akkusativ Þolfall mig þig hann hana það
Dativ Þágufall mér þér honum henni því
Genitiv Eignarfall mín þín hans hennar þess
Flertal Fleirtala 1. Person 2. Person 3. Person m 3. Person f 3. Person n
Nominativ Nefnifall við þið þeir þær þau
Akkusativ Þolfall okkur ykkur þá þær þau
Dativ Þágufall okkur ykkur þeim þeim þeim
Genitiv Eignarfall okkar ykkar þeirra þeirra þeirra

Udtale

Pronomen

okkur

  1. os

Kilder

Icelandic Online Dictionary and Readings „okkur