lomvigi

Fra Wiktionary
Spring til navigation Spring til søgning
Lomvigi - lomvie

Færøsk

Wikipedia-logo-v2-da.svg
Færøsk Wikipedia har en artikel om:

Udtale

Substantiv

lomvigi m (flertal lomvigar)

  1. lomvie, lomvi

Bøjning

Bøjning Ental Flertal
Ubestemt Bestemt Ubestemt Bestemt
Nominativ lomvigi lomvigin lomvigar lomvigarnir
Akkusativ lomviga lomvigan lomvigar lomvigarnar
Dativ lomviga lomviganum lomvigum lomvigunum
Genitiv lomviga lomvigans lomviga lomviganna

Alternative stavemåder

Beslægtede ord og fraser

Kilder