íslandslomvigi

Fra Wiktionary
Spring til navigation Spring til søgning

Færøsk

Wikipedia-logo-v2-da.svg
Færøsk Wikipedia har en artikel om:

Etymologi

Ísland +‎ lomvigi

Substantiv

íslandslomvigi m (flertal íslandslomvigar)

  1. polarlomvie
  2. kortnæbbet lomvie

Bøjning

Bøjning Ental Flertal
Ubestemt Bestemt Ubestemt Bestemt
Nominativ íslandslomvigi íslandslomvigin íslandslomvigar íslandslomvigarnir
Akkusativ íslandslomviga íslandslomvigan íslandslomvigar íslandslomvigarnar
Dativ íslandslomviga íslandslomviganum íslandslomvigum íslandslomvigunum
Genitiv íslandslomviga íslandslomvigans íslandslomviga íslandslomviganna

Kilder