Skabelon:Personlige pronominer på færøsk

Fra Wiktionary
Spring til navigation Spring til søgning
Personlige pronominer på færøsk - Persónsfornøvn
Ental (eintal) 1. 2. 3. m 3. f 3. n
Nominativ (hvørfall) eg hann hon tað
Akkusativ (hvønnfall) meg teg hana
Dativ (hvørjumfall) mær tær honum henni
Genitive (hvørsfall) mín tín hansara hennara tess
Flertal (fleirtal) 1. 2. 3. m 3. f 3. n
Nominativ (hvørfall) vit tit teir tær tey
Akkusativ (hvønnfall) okkum tykkum
Dativ (hvørjumfall) teimum
Genitiv (hvørsfall) okkara tykkara teirra