lax

Fra Wiktionary
Spring til navigation Spring til søgning

Islandsk

Etymologi

Fra oldnordisk lax.

Substantiv

lax m (flertal laxar)

  1. laks

Kilder

Icelandic Online Dictionary and Readings „lax


Oldnordisk

Substantiv

lax hankøn

  1. laks


Svensk

Wikipedia-logo-v2-da.svg
Svensk Wikipedia har en artikel om:

Substantiv

lax

  1. laks

Bøjning

Bøjning af lax Ental Flertal
fælleskøn Ubestemt Bestemt Ubestemt Bestemt
Nominativ lax laxen laxar laxarna
Genitiv laxs laxens laxars laxarnas

Kilder

  • lax“ i Lexin