barrfinka

Fra Wiktionary
Spring til navigation Spring til søgning

Islandsk

Wikipedia-logo-v2-da.svg
Islandsk Wikipedia har en artikel om:

Etymologi

barr +‎ finka

Substantiv

barrfinka f (flertal barrfinkur)

  1. grønsisken

Bøjning

Bøjning Ental Flertal
Ubestemt Bestemt Ubestemt Bestemt
Nominativ barrfinka barrfinkan] barrfinkur barrfinkurnar
Akkusativ barrfinku barrfinkuna barrfinkur barrfinkurnar
Dativ barrfinku barrfinkunni barrfinkum barrfinkunum
Genitiv barrfinku barrfinkunnar barrfinka / barrfinkna barrfinkanna / barrfinknanna